Povinné ručení se v roce 2011 vylepšuje.

Pro rok 2011 připravily pojišťovny pro své klienty v povinném ručení řadu novinek, které mají významným způsobem zkvalitnit nabízené produkty a poskytované služby. Pravdou je, že zaváděnými koncepcemi se prolíná snaha pojišťoven výrazně eliminovat v procesu likvidace škod z povinného ručení působení asistenčních a nehodových služeb, jinak řečeno, udělat konec „zbytečnému utrácení“ pojišťoven na vypláceném plnění. Optimisté mohou věřit, že pokud pojišťovny v této snaze uspějí, zaznamenáme však v budoucnu pokles cen povinného ručení.

Jaké novinky tedy pojišťovny od roku 2011 v povinném ručení zavádí?

Nejzajímavějším pojmem je zajisté „přímá likvidace škod“. Pokud si sjednáte povinné ručení s přímou likvidací škod, bude to pro vás nepochybně znamenat jistý komfort. Pokud se stanete poškozeným z dopravní nehody, obracíte se na svoji pojišťovnu, u které máte sjednáno toto povinné ručení, nikoli na pojišťovnu viníka. Vaše pojišťovna za vás škodu zlikviduje. Uhradí vám skutečnou škodu na vozidle, případně další náklady, spojené např. s odtahem vozidla či zapůjčením náhradního vozidla. Následně si finanční vyrovnání vyřídí sama s pojišťovnou viníka. Stačí se tedy spojit se svojí pojišťovnou a o víc se už nemusíte starat. Je to stejný princip, jako když využijete služeb asistenční nebo nehodové služby. Na první pohled to vypadá velmi zajímavě a výhodně. Má to však jedno ale. Tím je pojem skutečné škody. Při určení její výše se totiž vychází z ceny vozidla (nebo dílů) v době jeho poškození, tzn. že se zohledňuje stáří vozidla. Na trh povinného ručení se však uvádí i takové produkty, kdy pojišťovna poškozeného proplatí poškozenému i rozdíl, o který pojišťovna viníka náhradu zkrátí. Za tento komfort si však motoristé musí připlatit. Pokud tedy pro své vozidlo hledáte nejlevnější povinné ručení, pak služba přímé likvidace škod nebude určena pro vás.

Pojišťovny v rámci povinného ručení vylepšují i jiné služby. Pro určité varianty pojištění nabízí zdarma třeba odtah poškozeného vozidla na různě dlouhou vzdálenost nebo zapůjčení náhradního vozidla na různě dlouhou dobu a za různých podmínek. Záleží vždy na pojišťovně a konkrétním produktu povinného ručení. Náhradní vozidlo nabízí některé pojišťovny v rámci určitých variant povinného ručení i viníkům dopravní nehody!

Další novinkou na trhu povinného ručení jsou nové balíčky služeb, které v sobě skrývají kromě vyšších limitů pojistného plnění také různá připojištění. Tyto balíčky mohou obsahovat např. pojištění střetu se zvěří, pojištění proti živlům, úrazové a cestovní pojištění spolucestujících, pojištění zavazedel řidiče nebo věcí apod. Tyto balíčky jsou koncipovány různě. V případě těchto balíčků je třeba zvážit, co a za jakou cenu dostanete, co z toho skutečně potřebujete a využijete a kolik vás to bude stát, zda nebude výhodnější pořídit si nejlevnější povinné ručení a vhodné připojištění si sjednat zvlášť atp. Na tyto otázky si musí každý motorista odpovědět sám.

Pojišťovny zkrátka rozšiřují svoje služby, ale to samozřejmě bude řidiče něco stát a promítne se to v sazbách povinného ručení. Takže ten, kdo má zájem o nadstandardní služby, si jistě vybere, pokud si připlatí.

Ten, kdo chce na povinném ručení naopak ušetřit, musí jezdit bez nehod. O řidiče s čistým škodním rejstříkem se pojišťovny mohou tak říkajíc poprat. Zájmem pojišťovacích ústavů je získat a udržet si takové řidiče, kteří jim odčerpávají co nejméně peněz. Některé pojišťovny proto lákají nové klienty např. na povinné ručení s 15% slevou v případě, že se řidič zaváže jezdit následující 3 roky bez nehod. Pokud v tomto období nehodu zaviníte, doplatíte pojišťovně pouze těch zlevněných 15 procent. Výhodné, že... Dalším lákadlem je např. možnost převzetí vyššího bonusu člena rodiny.

Nabídka na trhu povinného ručení je tedy bohatá a záleží na každém, aby sám uvážil, co potřebuje a za co je ochoten si připlatit nebo naopak co je pro něj už zbytečným luxusem. Nalézt vhodnou variantu povinného ručení za co nejlevnější cenu není v záplavě nabídek pojišťoven jednoduché. Proto je zde naše kalkulačka povinného ručení, která vám s výběrem pomůže.

NEJLEVNĚJŠÍ POVINNÉ RUČENÍ